fbpx

EGM 672 Yeni Bekçimi Alımı Şartları « Memur Atamaları

21 Ocak 2021 - 08:54

EGM 672 Yeni Bekçimi Alımı Şartları

reklam
EGM 672 Yeni Bekçimi Alımı Şartları
Son Güncelleme :

11 Mayıs 2020 - 11:06

5.271 kez okundu
reklam

Bekçi Alımı

Emniyet Genel Müdürlüğü emrinde görevlendirilmek üzere her yıl bekçi alımı gerçekleştirilir. Son dönemlerde popüler olan bir meslek haline gelen özellikle hem fiziki görünüm yönüyle yapılan yenilik alışmaları hem de maaş yönünden hatırı sayılır bir maaş verilmesi bekçi alımlarına olan başvurularda talebin artmasına neden olmaktadır. Kamu personeli olarak istihdam edilecek bekçi alımı ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından belirlenen şartlar kapsamında ve resmi gazetede ilan edilmesiyle birlikte şartlara haiz olanlar başvuru yapabilir. 2020 yılında bekçi alımı şartları, alınacak bekçi sayısı ve ne zaman başvuru yapılacağı gibi konular bekçi olmak isteyenler tarafından yakından takip edilmektedir. 2019 yılında 8242 bekçi alımı yapılmıştı. 

 

2020 Yılında Bekçi Alımı ile İlgili Başvuru Tarihleri Belirlendi mi?

Daha önce yapılan açıklamalarda 2020 yılında 172 kır bekçisi ve 500 Çarşı ve mahalle bekçisi olmak üzere toplamda 672 bekçinin alınacağı ifade edilmiştir. Ancak şu ana kadar 2020 yılına ait resmi olarak resmi gazetede herhangi bir ilan veya duyuru yapılmamıştır. Yakın zamanda alımla ilgili genel şartlar alınacak bekçi sayısı ve başvuru tarihleri gibi tüm detayların ilan edileceği tahmin edilmektedir.

2020 Bekçi Alımı İlanları Ne Zaman İlan Edilecek?

Yakın zamanda 2020 bekçi alımı ile ilgili ilan yapılması beklenmektedir. Alımlar il bazında yapılmakla beraber, Çarşı ve mahalle bekçi sayısı, sınav tarihi, başvuru tarihi, istenecek belgeler, başvuru şartları ve diğer bilgiler resmi başvuru tarihinden en az 15 gün öncesinden Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sayfası üzerinden ilan edilerek ya da diğer iletişim araçları üzerinde duyurulur.

Bekçi Alımında Yapılan Sınavda Hangi Sorular Sorulmaktadır?

Yapılacak sınav yazılı olmakla beraber 5 şıklı, çoktan seçmeli test soruları sorulmaktadır. Toplam soru sayısı 100 adet olup, sınav puanları değerlendirilirken doğru yanlışı götürmediğinden her bir soru 1 puan olarak değerlendirilip puanlar hesaplanır. Bu yazılı test üzerinden başarılı sayılabilmek için en az 50 puan alma şartı bulunur. Sınavın içeriği birçok dersi içerecek şekilde sorulardan ibaret olup; matematik, Türkçe, hayat bilgisi, fen bilgisi, sosyal bilgiler ve genel kültür konularından farklı sorular sorularak sıralama yapılır.

 

Bekçilerin Hakları

Emniyet Teşkilatı Kanunu’nda ilgili maddesinde bekçilere ve bekçi adaylarına dinlenme izni haftada 1 gün olarak belirlenmiştir. Yıllık izinleri ise hizmet süresi 15 yılı kadar olanlar için 20 gün iken, hizmet süresi 15 yıldan fazla olanların ise izin hakları yıllık 30 gündür. Bu izinler kullanılırken işin yoğunluğu ülkenin şartları(seçim, olağanüstü hal) göre tek seferde ya da parça halinde kullanarak yıllık izinlerini geçirebilirler. Yıllık izin dışında mazeret izinleri ise bir yılda 10 gün olarak belirlenmiştir. Ancak mazeret izin süresi 10 gün aşması durumunda aşan gün sayısı yıllık izinden düşülür.

 

2020 Bekçi Maaşları Ne Kadardır?

Çarşı ve mahalle bekçilerinin maaşları ek gösterge, gösterge, öğrenim durumları ve taban maaşı, memurlar ile kıyaslandığında birbirine çok yakındır. Ancak bekçiler, emniyet hizmetleri sınıfında yer aldıklarından tayin bedeli ve fazla çalışma ücreti olarak ilave ücretler alabilmektedirler. Lise mezunu ve medeni hali bekâr olan bir bekçinin 2020 maaşı 4527 Türk lirası, lisans mezunlarının maaşı ise 4534 Türk lirası olarak derlenmiştir

Bekçi Alımında İstenen Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Lise mezunu veya dengi okul mezunu olmak
 • Bekçi olacak kişilerin boylarının en az 167 santim olması,
 • Beden kitle indeksi 18 ile 27 olması (18 ve 27 dahildir.)
 • Başvuru yapılacak il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmiş olmak
 • Askerlik vazifesini ifa etmiş olmak
 • Başvuru tarihi itibarıyla en az 18 yaş ve 31 yaşından gün almamış olmak
 • Türk Ceza Kanunu’nda yer alan yüz kızartıcı suçlar, dolanlı iflas, inancı kötüye kullanma, sahtecilik, dolandırıcılık, hırsızlık, rüşvet, irtikâp, ihtilas, zimmet gibi suçlardan herhangi birinden hapis cezasından hükümlü olmamak
 • Kamu görevi yapmaya engel herhangi bir yasağının olmaması
 • Zararlı alışkanlıklar sebebiyle tedavi görmüş ya da görüyor olmamak
 • Başvuru tarihi itibarıyla herhangi bir siyasi partiye üye olmamak

 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam