fbpx

KPSS Lisans Hangi Konuları Kapsıyor « Memur Atamaları

21 Ocak 2021 - 08:51

KPSS Lisans Hangi Konuları Kapsıyor

reklam
KPSS Lisans Hangi Konuları Kapsıyor
Son Güncelleme :

14 Mayıs 2020 - 22:37

4.124 kez okundu
reklam

KPSS Lisans Konuları

KPSS kamu personeli ve seçme sınavı olup ölçme seçme ve yerleştirme merkezi olan ÖSYM tarafından yapılmaktadır. KPSS yapılma amacı olarak öğretmenler de dahil olmak üzere kamu kurumlarına atanacak olan öğrencileri belirlemektir. 1999 yılından beri değişik isimler ile olan sınavlar 2002 yılından itibaren KPSS ismi ile düzenlenmektedir. KPSS sınavına lise, önlisans ve lisans mezunları başvurabilir ve mezuniyet belgesi geçerli olan kişilerde katılım sağlayabilir. KPSS önlisans mezunları her yıl, eğitim bilimleri ve lisans mezunları ise 2 yılda bir sınava girmeye hak kazanırlar.

KPSS Kadroları Ne İfade Eder

KPSS kadroları kamu görevine ilk defa atama yapılacak olan kadroları ifade eder ve A, B kadroları bulunmaktadır. A kadrolar başbakanlık, bakanlıklar ve bunlara bağlı özel kuruluşlar, il özel idareleri ve teftiş kurumları gibi yerlere atanacak kişileri kapsamaktadır. B grubu kadrolar ise ilk defa kamu hizmetine atanacak olanları ve A grubuna dahil olan kişileri kapsamaktadır. İki kadronunda sınav zamanları ve müfredatları farklı olmaktadır. Başarılı olan adayların atanacakları birimlerde farklılık göstermektedir. KPSS lisans sınavı dendiğinde 4 yıllık ve üzeri olan mezun adayları kapsamaktadır. Yüksek lisans ve doktora yapan adaylar A grubu kadrolara başvuru yapabiliyorken öğretmenlik branşları için B grubu kadrolardan başvuru yapabilirler. Ön lisans programlarına ise orta öğretim mezunları katılabiliyor. Lisans mezunu olduktan sonra ön lisan programlarına katılım sağlanamıyor ve aday bir sınavı seçmesi gerekiyor. A grubu kadrolara 35 yaş sınırı varken adaylar istedikleri kadar sınava girme hakkına sahiptirler ve aynı zamanda öğrenci konumundayken de sınava girmek mümkündür.

KPSS sınavları genel olarak hafta sonları yapılmakta ve sabah- öğlen oturumları şeklinde olmaktadır. Adaylara çoktan seçmeli sorular yöneltilerek atanacakları kadrolara göre hem oturumları hem soruları belirlenerek aday bu koşullarla sınav oturumlarına alınır. Oturumlar önceden adaya bildirilir ve oturum zamanlarında aday sınava alınır.

KPSS Genel Yetenek ve Kültür Testleri Konuları

KPSS genel yetenek ve kültür testleri cumartesi günleri yapılır. Konular için ayrılan süre genel yetenek testine 60 genel kültür testine 60 olmak üzere toplam 120 dakikadır. Bu düzenlenen oturuma tüm adayların girme zorunluluğu vardır. Genel yetenek kısmında 30 Türkçe ve 30 matematik olmak üzere 60 soru yer alır. Genel kültür kısmında ise 25 tarih, 18 coğrafya, 9 tarih ve 6 güncel bilgi sorusuyla 60 soru yer alır. Toplamda sınav süresince aday 120 dakikada 120 soru cevaplamaktadır.

Eğitim Bilimleri Testi Konuları

Eğitim bilimleri branşı için oturum cumartesi genel kültür ve yetenek oturumundan sonra yapılır. Öğleden sonra yapılan sınava öğretmen adaylarının girme zorunluluğu vardır. Toplamda 80 soruluk olan sınav süresi 100 dakikadır. 80 soru içerisinde adil bir dağılım ile birçok konu yer almaktadır. Sınıf yönetimi, program geliştirme, gelişim psikolojisi, ölçme değerlendirme, rehberlik ve özel eğitim, öğretim ilke ve yönetimler, materyal tasarımı gibi derslerin soruları yer almaktadır.

Diğer Alanların Testleri

Hukuk, iktisat, işletme, maliye ve muhasebe derslerinin yer aldığı oturum pazar sabahı yapılmaktadır ve bu branşlardan adayların girme zorunluluğu yoktur, sınav isteğe bağlıdır. Her test için 30 soru olmak üzere toplam 150 soru sorulur. 160 dakika süre verilmektedir. Çalışma ekonomisi, endüstri ilişkileri, ekonometri, istatistik, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler dersleri için yapılan oturumu pazar öğleden sonra olmakta ve isteğe bağlı olarak adaylar sınava katılmaktadır. Öğretmenlik alan bilgisi oturumuna ise öğretmen olacak adayların girme zorunluluğu olup 40 soru alan bilgisi 10 soru ise alan eğitim testi olarak soru dağılımı yapılmıştır ve 75 dakika süre verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam