fbpx

Kpss Ortaöğretim Ne Zaman « Memur Atamaları

21 Ocak 2021 - 08:51

Kpss Ortaöğretim Ne Zaman

reklam
Kpss Ortaöğretim Ne Zaman
Son Güncelleme :

15 Mayıs 2020 - 15:30

1.162 kez okundu
reklam

KPSS Ortaöğretim Ne Zaman?

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) devlet memuru veya sözleşmeli statüsünde çalışmak için yapılan sınavlardan birisidir. KPSS sınavı, ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Devlet memuru olarak görev yapabilmek için KPSS sınavına girip yeterli puanın alınması gerekir. KPSS ortaöğretim sınavı 2 yılda bir yapılmaktadır. En son 2018 yılında yapılan KPSS ortaöğretim sınavı, 2020 yılında da yapılacaktır. Birçok kişinin hazırlandığı KPSS sınavına ne zaman yapılacağı da merak konusudur. 2020 KPSS ortaöğretim sınavına 22 Kasım 2020 yılında yapılacağı ÖSYM tarafından açıklanmıştır. Ortaöğretim KPSS sınavında genel yetenek ve genel kültür olmak üzere iki bölümden toplam 120 soru sorulacaktır. Genel yetenek bölümünde Türkçe ve matematik, genel kültür kısmında ise coğrafya, vatandaşlık ve tarih soruları bulunacaktır. Birçok kişinin aylar öncesinden çalışmaya başladığı KPSS sınavında 30 matematik, 30 Türkçe, 27 tarih, 18 coğrafya, 9 vatandaşlık, 6 tane de güncel bilgilerden sorular bulunacaktır.

 

KPSS Ortaöğretim Sınavına Kimler Başvuru Yapabilir?

KPSS ortaöğretim geçerlilik süresi 2 yıldır. Bu nedenle bu iki yıl içerisinde mezun olabilecek kişilerde sınava başvuru yapabilir. Yani sınavın yapıldığı tarihte mezun görünmeyen ancak sınavın geçerlilik süresi yani 2 yıl içerisinde mezun olabilecek kişiler KPSS ortaöğretim sınavına başvuru yapabilir. KPSS ortaöğretim sınavı ortaöğretim düzeyinde girecek adaylar için sabah oturumuna, önlisans düzeyinde girecek kişiler için ise öğleden sonraki oturuma katılacaklardır. Lisans mezunu kişiler, ortaöğretim KPSS sınavına başvuru yapamaz. Ön lisans programlarından mezun olmuş kişiler, ortaöğretim KPSS sınavına başvuru yapamazlar. Kısacası KPSS ortaöğretim sınavına başvuru yapacak adaylar şunlardır:

  • 4 yıllık lisans programlarında okuyan ancak mezun olmayan öğrenciler
  • Lise 2, 3 ve 4. sınıfta okuyan öğrenciler
  • Önlisans okuyan öğrenciler
  • Lise mezunu kişiler

 

KPSS Ortaöğretim Atamaları Nasıl Yapılır?

KPSS’ye başvuru yapan adaylar sınavdan başarılı olup; kamu personeli olarak çalışmak için aylar hatta yıllar öncesinden çalışmaya başlar. KPSS ortaöğretim sınavı 2 yıl geçerlilik süresi bulunur. KPSS ortaöğretim sınavında başarılı olabilmek için düzenli ve sistemli bir şekilde çalışılması gerekir. ÖSYM tarafından belirlenen konulara ve konu bazında belirlenen sorulara hâkim olup en iyi şekilde hazırlanılması önemlidir. KPSS ortaöğretim atamaları sınav sonucuna göre adayların aldıkları puanlara göre belirlenir. Başarı sıralamasında önde olan adayların ataması yapılır. Yani KPSS ortaöğretim atamaları tamamen kişilerin aldığı puanlara bağlıdır. Atama yapılırken KPSS tercih kılavuzunda kadroya göre yer alan özel şartlara haiz olanlar o kadro pozisyonuna atanabilirler. KPSS ortaöğretim sınavında başarılı olan öğrenciler kamu kurumlarında belirlenen kadrolara göre kurumlara yerleştirilirler. KPSS ortaöğretim sınavı sonucunda genellikle kamu kurumlarına şoför, teknisyen, kaloriferci gibi kadrolara yerleştirme yapılır.

 

KPSS Ortaöğretim Sınavında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar?

Birçok kişinin hayatını değiştirecek KPSS ortaöğretim sınavında, bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Sınava başvuru yapacak kişilerin, ÖSYM tarafından yayınlanan sınav takvimini takip ederek sınav başvurularını zamanında yapmaları gerekir. Sınava girecek okullarını tespit edip sınav günü sınav saatinden önce sınava girecekleri okullarda hazır olarak beklemesi gerekir. Adayların sınava giriş belgelerini yanlarında getirmelidir. Giriş belgesi yanında bulunmayan adaylar sınava alınmaz. Bunun yanı sıra sınava girecek adayların yanlarında nüfus cüzdanlarını getirmeleri gerekir. Ehliyet ve benzeri kimlik kartları geçerli sayılmaz. Sınav salonuna cep telefonu, telsiz gibi iletişim araçlarının getirilmemesi gerekir. Kalem, silgi, peçete gibi araç-gereçler ÖSYM tarafından sınav salonlarında öğrencileri dağıtılmaktadır. Sınav süresi 120 dakika olarak belirlenmiştir. Sınava girecek adayların bu süreyi göz önünde bulundurmaları gerekir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam