fbpx

Türkiye, İngilizce yeterlilikte 100 ülke içinde 79’uncu sırada « Memur Atamaları

27 Ağustos 2021 - 21:17

Türkiye, İngilizce yeterlilikte 100 ülke içinde 79’uncu sırada

Türkiye, İngilizce yeterlilikte 100 ülke içinde 79’uncu sırada
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2020 - 20:05

119 kez okundu

Yukarı Çık

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cem Balçıkanlı, Türkiye’nin İngilizce yeterlilikte 100 ülke içinde 79. sırada olduğunu belirtti. Balçıkanlı, İngilizce yeterlilikte dünyada en kapsamlı sıralamayı İngilizce Yeterlilik Endeksi (EPI) yapıyor. Türkiye, çok düşük veya alt seviyelerde kalıyor. Global dünyada 79. olamayız” dedi

Türkiye, İngilizce yeterlilikte 100 ülke içinde 79’uncu sırada

Türkiye, İngilizce yeterlilikte 100 ülke içinde 79’uncu sırada. Türklerin, tarihte istisnai bazı dönemler dışında çok başarılı bir yabancı dil öğretimi hikâyesine sahip bir millet olmadığını söyleyen Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Cem Balçıkanlı, İngilizce öğrenme sorununun sebeplerini ve salgın günlerinde yapılması gerekenleri anlattı.

“Türkçeyi ne kadar öğreniyorsak, İngilizce’yi de o kadar öğreniyoruz. Haftada 2 saat ders vererek kimseye İngilizce öğretilemez” diyen Balçıkanlı, “Ders saatleri arttırılıp sınavlar testle değil dört temel dil beceresini ölçecek nitelikte yapılmalı” önerisinde bulundu.

Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre, Prof. Dr. Cem Balçıkanlı şunları kaydetti:

“İngilizce yeterlilikte dünyada en kapsamlı sıralamayı İngilizce Yeterlilik Endeksi (EPI) yapıyor. Türkiye, çok düşük veya alt seviyelerde kalıyor. Global dünyada, 79’uncu olamayız.

İngilizce öğretmenlerine, ‘yabancı dil niye öğretemiyorsunuz?’ diye sorulunca, kendilerini suçlu hissediyorlar. Oysa, aralıkta PISA açıklandı. Okuduğunu anlamada Türkiye, 37 OECD ülkesinin gerisinde kalıp, 79 ülke içinde 40. oldu.

Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) yine 40 Türkçe sorusunda doğru cevaplama ortalaması 14,6’da kaldı. Öğrenciler, anadili temel Türkçe bilgisinden mahrum. Kimse, Türkçe öğretmenlerine, ‘Neden Türkçe öğretemiyorsunuz?’ diye sormuyor. Eğitim, bir bütün olarak ele alınmalı. Okuduğunu anlamada başarılı olursak, sonucunu yabancı dilde de görürüz. Yabancı dil eğitiminde yanlışın, tek yanıtı yok. Ders saatleri, yeniden düzenlenip, öğretim yöntemleri çeşitlendirilmeli. Haftada, 2 saat dersle kimse İngilizce öğrenemez. En önemli sorun, ölçme ve değerlendirmedeki tutarsızlık.

“YABANCI DİL SINAVI ÇOKTAN SEÇMELİ TESTLE OLMAZ”

Yabancı dil sınavı, çoktan seçmeli testle olmaz. Dört temel dil becerisini ölçecek nitelikte sınav yapılmalıdır. Kolejlerde ve bazı devlet okullarında 5. sınıflara verilen 18 saatlik İngilizce eğitimi, tüm 5. sınıflara verilmeli.”

***

SALGIN GÜNLERİNDE ÇOCUKLAR İNGİLİZCE’YE NASIL ÇALIŞABİLİR?

► Çocuğunuzla, İngilizce şarkı dinleyin. Renklerle ilgili bir şarkıda red yani kırmızı veya yellow yani sarı kelimesini duyunca zıplayın. Fiziksel tepki, dinleme becerisini arttırır.

► İngilizce dans videoları izleyip, çocuklarınızla birlikte dans edin. Telaffuza takılmadan birlikte şarkılar söyleyin.

► İngilizce web sayfalarında çocuğunuzla beraber karikatür yapıp, konuşma balonlarına İngilizce cümleler yazdırın.

► İngilizce şarkıların sözlerinden en az 8,en fazla 10 kelime çıkarıp, boşluklara eksik sözcükleri yazdırın.

► Ev ödevleriyle ilgili 2 dakikalık bile olsa İngilizce videolar bulup çalıştırın.

► Çocuğunuzun sevdiği bir dizinin bir sahnenin sesini kısıp, dublaj yaptırın.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.